• Source: Scopus
  • Calculated based on no. of publications stored in Pure and citations from Scopus
1995 …2021

Research activity per year

If you made any changes in Pure these will be visible here soon.

Personal profile

Personal profile

FOK Ping Kwan is an assistant professor of Curriculum and Instruction at The Education University of Hong Kong. He was granted bachelor of arts, master of education and doctor of philosophy at the Chinese University of Hong Kong. His research interests are in curriculum policy, curriculum design and implementation, textbook design and usage. In recent years, he has participated in major research projects such as “thinking skills as observed from the HKDSE examination scripts”, “ impact study on students’ learning of Chinese History elements through different curriculum modes”, and “teachers’ view of essential learning outcomes in PSHE. He also serves as Curriculum Development member of Liberal Studies and Ad Hoc Committee for Revising Junior Chinese History and History Curricula (Secondary 1-3).

Research interests

  • Curriculum policy
  • Curriculum design and implementation
  • Implementation and design of Chinese History curriculum
  • Implementation and design of Liberal Studies curriculum
  • Professionalism of teachers
  • Nurturing of critical thinking skills and dispositions

Professional information

External Appointments

EXTERNAL Service (relating to knowledge transfer)

The selection of items for knowledge transfer are defined by research. Items with research-based evidences are listed in this section.

 

Services to government related committee

l  Members of Assessment Working Group of Chief Executive’s Award for Teaching Excellence (CEATE) (2020-22)

l  Members of Assessment Working Group of Chief Executive’s Award for Teaching Excellence (CEATE) (2020-22)

l  Member of Selection Board on Assessment Officer (Curriculum Leadership) (Chief Executive’s Award for Teaching Excellence, CEATE) (2021-2022)

l  CDC-HKEAA Committee on Liberal Studies (Curriculum Development Council) (2019-2023).課程發展議會-香港考試及評核局通識教育科委員﹙2019-2023﹚

l  CDC-HKEAA Committee on Citizenship and Social Development (Curriculum Development Council) (2021-2023).課程發展議會-香港考試及評核局公民及社會發展科委員﹙2021-2023﹚

l  CDC-HKEAA Committee on Citizenship and Social Development (Curriculum Development Council) (2020-2021).課程發展議會-香港考試及評核局公民及社會發展科委員﹙2020-2021﹚

l  Members of Assessment Panels on Personal, Social and Humanities Education Learning Area of Chief Executive’s Award for Teaching Excellenc (CEATE) (2018-2019)

l  Members of Assessment Panels on Personal, Social and Humanities Education Learning Area of Chief Executive’s Award for Teaching Excellenc (CEATE) (2018-2019)

l  Committee of Ad Hoc Committee on Secondary Education Curriculum Guide (SECG) (May 2016 – Nov 2018)

l  Working group member on Revising Junior History Curriculum (Secondary 1-3) (2014 to 2018) 修訂初中中國歷史及歷史課程專責委員會屬下修訂初中歷史課程工作小組﹙中一至中三﹚成員

l  Working group member on Revising Junior Chinese History Curriculum (Secondary 1-3) (2014 to 2018) 修訂初中中國歷史及歷史課程專責委員會屬下修訂初中中國歷史課程工作小組﹙中一至中三﹚成員

l  Committee member of Ad Hoc Committee for revising the S1-3 Chinese History and History curricula (2014 to 2018) 修訂初中中國歷史及歷史課程專責委員會成員

l  Curriculum Development Council member on Liberal Studies (Curriculum Development Council) (2015-2019).課程發展議會通識教育委員會成員﹙2015-2019﹚

 

Services to community

l  Chief examiner of Subject of Diploma of Secondary Education (2021-2022) in the subject of Liberal Studies.

l  Chief examiner of Subject of Diploma of Secondary Education (2021-2022) in the subject of Citizenship and Social Development (sample paper).

 

 

EXTERNAL Service (Not relating to knowledge transfer)

 

Services to government related committee

l  EDB CDI Textbook Committee (Secondary 4-6 Citizenship and Social Development Textbook Review Panel) (1/11/2021 – 31/10/2023).

l  Curriculum Development Institute Textbook Review Committee on Chinese History Textbook (2015-2019).

l  CDC-HKEAA Committee member on Chinese History (Curriculum Development Institute and Hong Kong Examinations and Assessment Authority) (2013-2019) in the subject of Chinese History. 香港中學文憑考試中國歷史科科目委員會及課程發展議會—香港考試及評核局中國歷史委員會(2013-19)

l  Subject committee member for HKDSE Chinese History Committee (2013-2015)

 

Services to community

l  Serve as Honorary Advisor of Education Center of National History (Sept 2018 – Aug 2022).

l  School Management Committee member of Art and Technology Education Center (Sept 2021 – Aug 2023).

l  School Management Committee member of Kwun Tong Government Secondary School (Sept 2018 – Aug 2022).

l  School Management Committee member of Kwun Tong Kung Lok Government Secondary School (Sept 2016 – Aug 2022).

l  School Management Committee member of Art and Technology Education Center (Sept 2014 – Aug 2020).

l  School Management committee member of Tai Po Government Secondary School (Sept 2012 – Aug 2014).


Fingerprint

Dive into the research topics where Ping Kwan 霍秉坤 FOK is active. These topic labels come from the works of this person. Together they form a unique fingerprint.
  • 1 Similar Profiles

Network

Recent external collaboration on country/territory level. Dive into details by clicking on the dots or